Rowery

 

modrzewieNasza okolica to wspaniałe miejsce na aktywne spędzanie wolnego czasu. Sąsiedztwo dużego kompleksu leśnego, oraz wielu łąk i nieużytków tworzy urokliwe miejsca, oddalone od zgiełku życia codziennego. Dostrzegają to szczególnie mieszkańcy Tarnowa, którzy w dni pogodne, wolne od pracy przyjeżdżają, aby wypocząć na łonie przyrody. Obecnie przez terytorium Wdroga1ałek została wytyczona jedna trasa rowerowa, którą można dojechać z … do…. Z własnego doświadczenia wiem, że takich miejsc gdzie można bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas na rowerze jest tutaj więcej. Stąd powstał pomysł, aby „odkryte” podczas wędrówek rowerowych trasy zaprezentować szerszej grupie osób. Wszystkie schematy zamieszczonych tu tras zostały sporządzone za pomocą nawigacji satelitarnej co gwarantuje, że są one bardzo dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistego szlaku w terenie. Wybierając trasy kierowałem się nie tyle ich długością, co atrakcyjnością. Zatem proponowane przeze mnie wycieczki są niezbyt forsowne, a czasem wręcz łatwe, ale za to prowadzą w dużej mierze drogami polnymi i leśnymi, tak aby w jak najmniejszym stopniu korzystać z asfaltów. Sprzyja to spokojnej jeździe, nie wymaga stałej uważności związanej z ruchem ulicznym, pozwala na spokojną rozmowę i kontemplowanie widoków. Jesienną porą przy okazji rowerowych wypadów można oddać się pasji zbierania darów lasu – borówek, czernic, czy grzybów. Jestem przekonany, że zaprezentowane tu szlaki rowerowe będą zachęcać do takiej formy aktywnego spędzania czasu nie tylko ludzi młodych, ale także osoby starsze i dzieci. Zapraszam! Może i Ty odkryjesz swoje ścieżki?


trasy_rowerowe


Trasa 1 – 4,8 km Trasa 2 – 15 km Trasa 3 –

Wyruszamy ze skrzyżowania obok szkoły, kierując się drogą powiatową w kierunku Żukowic. Po przejechaniu ok. 0,5 km skręcamy w prawo w wąską asfaltową dróżkę, która po kolejnym 0,5 km przechodzi w drogę polną i łagodnym łukiem odbija w kierunku północnym. Dojeżdżamy do lasu, gdzie napotykamy skrzyżowanie na którym skręcamy w prawo. Od tej pory jedziemy tzw. „Drogą Borową”, która prowadzi nas przez las aż do tzw. „Szpica”, czyli części Wałek najbardziej wysuniętej na wschód. Po przejechaniu ok. 2,6 km (licząc od początku trasy) dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania i skręcamy w prawo. Tym sposobem osiągamy połowę trasy. Od tego momentu jeszcze tylko 0,3 km po polnej drodze, a później drogą asfaltową. Po przejechaniu 1,6 km jesteśmy na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr … obok szkoły, czyli w punkcie wyjścia. Po drodze mijamy sklep spożywczo-przemysłowy w którym możemy ugasić pragnienie po przejażdżce.

To znacznie dłuższa wycieczka, którą rozpoczynamy u zbiegu trzech dróg (Tarnów – Żukowice – Pogórska Wola). Wyjeżdżamy w kierunku Pogórskiej Woli, aby tuż za mostem kolejowym skręcić w lewo i bitą drogą skierować się do lasu. Po drodze mijamy leśniczówkę i wieżę obserwacyjną służącą do ostrzegania przed pożarami lasów. Jadąc dalej odbijamy ku południu i po przejechaniu ok.    km dojeżdżamy do drogi leśnej tzw. „Linii B”. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Teraz przez    km jedziemy środkiem lasu w kierunku wschodnim po drodze mijając 3 szlabany. Po przejechaniu ok.    km las się przerzedza i wówczas natrafiamy na ścieżkę prowadzącą w lewo w kierunku linii kolejowej. Po chwili ścieżka łączy się z utwardzoną drogą którą przejeżdżamy przez przejazd kolejowy niestrzeżony. Zaraz za przejazdem droga rozwidla się. My skręcamy w lewo dołączając tym samym do oznakowanego na czerwono  szlaku rowerowego i podążamy cały czas za drogą polną która początkowo wiedzie nas polami, a później zagłębia się w las. Po pewnym czasie droga gwałtownie odbija ku południowemu zachodzie i od tej pory przez długi odcinek prowadzi nas równolegle do torów kolejowych. Wówczas cały czas poruszamy się na granicy lasu i torów. Po przejechaniu    km widzimy oznaczenie szlaku rowerowego, które nakazuje skręcić w prawo w las. Jadąc za szlakiem przemierzamy las i po ok.   km znajdujemy się w tzw. „Szpicu”. To miejsce gdzie można zaobserwować pierwsze domy w Wałkach.

Kolejną trasą jaką chciałem zaproponować jest wycieczka w kierunku południowo-zachodnim. Zaczynamy tradycyjnie obok sklepu na skrzyżowaniu. Od razu skręcamy w prawo w stronę mostu kolejowego. Mijamy boisko LKS „Sokół” Wałki kierując się drogą asfaltową do Pogórskiej Woli i wjeżdżamy w las. Po przejechaniu ok. 300 m skręcamy w prawo na drogę bitą w głąb lasu. Musimy pokonać leśny szlaban i od tego momentu trzymamy się drogi. Po kolejnych 1,5 km natrafiamy na leśniczówkę i szkółkę leśną. Tutaj możemy zatrzymać sie na odpoczynek. Do dyspozycji mamy stolik i ławki. Tuż za leśniczówką, po lewej stronie drogi znajdują się 2 stawy p-poż. gdzie można zrobić przerwę na sesję zdjęciową mieszkańców tych zbiorników wodnych: ryb, żab, traszek i mnóstwa owadów. Nieco dalej po prawej stronie w głębi lasu znajduje się „Diabelski kamień”, czyli granitowy ostaniec polodowcowy. Jest to jedyny taki głaz w naszej okolicy. Wracając na drogę poruszamy się nadal w kierunku zachodnim, mijamy wyrobisko żółtego piasku i wyjeżdżamy z lasu na tzw. „Kobylarni”. Skręcamy w prawo, na północ i utrzymując ten kierunek staramy się zmierzać w stronę torów PKP. Musimy przejechać poprzez las i pola, aby dostać się do strumienia „Przemestw”. Tutaj szukamy brodu w celu przeprawy na drugi brzeg. Stąd widać już linię kolejową. Kiedy dotrzemy do torów, skręcamy w prawo i od tej pory cały czas drogą polną jedziemy wzdłuż kolei. Po drodze mijamy malutki most kolejowy i tzw. „rampę”, czyli niestrzeżony przejazd przez tory. Kiedy dojeżdżamy do drugiego mostu skręcamy w lewo pod most. Teraz za drogą zmierzamy do szosy Tarnów-Wałki. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jesteśmy w punkcie wyjścia obok sklepu. Trzeba uzupełnić płyny!

Trasa 4 –

 Trasa 4 –  Trasa 4 –

Czwarta wycieczka to niejako wariant trasy 3. Wyjazd rozpoczynamy na skrzyżowaniu dróg Pogórska Wola – Nowe Żukowice – Tarnów i od razu kierujemy się na południe. Mijamy boisko sportowe, kompleks leśny i tuż za nim skręcamy w lewo w polną drogę. Przez cały czas trzymamy się ściany lasu poruszając się na granicy drzew i pól. Po drodze natkniemy się na kilka rozgałęzień dróg. Starajmy się kierować drogą bardziej uczęszczaną i cały czas jechać na wschód. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do stolarni, którą widzimy po lewej stronie drogi. Od tego momentu nasza droga zmienia się w wąską, ale równą, asfaltową szosę. Po mniej więcej kilometrze dojeżdżamy do skrzyżowania z główną drogą Pogórska Wola – Czarna Tarnowska. Skręcamy w lewo i trzymając się tej trasy dojeżdżamy do Czarnej. Na miejscu możemy zatrzymać się na estetycznym placu w centrum wsi z charakterystyczną imitacją drewnianej studni. Tutaj nadarza się okazja do wypoczynku i zrobienia drobnych zakupów. Ruszając w dalszą drogę kierujemy się ok. 50 m z powrotem drogą ku Pogórskiej Woli, aby tuż przed przejazdem kolejowym skręcić w drogę asfaltową prowadzącą w kierunku zachodnim. Przejeżdżając przez wieś mijamy zabudowania i po chwili jesteśmy już na drodze bitej. Od tej chwili staramy się pilnować głównej drogi wzdłuż linii kolejowej. Po drodze powinniśmy już zobaczyć oznaczenia czerwonego szlaku rowerowego. Dalej jedziemy trasą jak w wycieczce nr 2 docierając do punktu wyjazdu.

w przygotowaniu

 w przygotowaniu

 

 Posted by at 20:18